Kampen Jacob (27) følger blir bare mer og mer spennende
Det beste journalist Jacob Sundblom Nygaards vet, er å kjenne på adrenalinet når han jobber. Det kommer godt med i den aldri hvilende toppidrettsbyen Hamar.

– Allsidigheten og den rivende utviklingen bidrar til at man sjelden har en kjedelig arbeidsdag. Miksen av gravende saker, dag til dag-jobbing, podkasting, kampdekning, direktesendinger og variasjonen fra bredde- til toppnivå, gir en variert hverdag, sier Jacob Sundblom Nygaard (27).
Til tross for sin fortsatt unge alder har Jacob jobbet på og av i HA siden 2011. Han har også jobbet for store tv-kanaler som Discovery og Eurosport med OL-sendinger og Eliteserien i fotball. Denne sesongen har han blant mye annet fulgt ett lokalt lag ekstra tett – hele veien til nettopp Eliteserien. I flere år har han fulgt HamKams kamper gjennom livedekning i ulike formater. Det har gjort ham til en nøkkelspiller innen formidling.
Det å treffe publikum og abonnenter der de er, når de vil bli oppdatert, underholdt eller som ham selv kjenne på spenningen idet noe skjer, er blitt viktigere og viktigere for Hamar Arbeiderblad. Samtidig står regionens topplag i hver sin utfordrende hverdag. Det passer Jacob godt.
– Noe av det mest spennende som sportsjournalist er de gangene man kjenner på adrenalinet. Det kan dukke opp om man har en «breaking» nyhet som bør ut så fort som mulig, i konfronterende intervjusituasjoner, i følelsesladde øyeblikk, eller i arbeidet med å nøste opp saker som er spesielt gode, sier han.
Viljen og evnen til å dele har tatt ham inn i både vanskelige stunder i enkeltpersoners liv, og til aha-opplevelser der eneste løsning er å improvisere. Det treffer mange der «heme».
– Idrett er følelser, og ute på idrettsarenaene blir vi i vårt yrke eksponert for hele registeret. Direktesendingene i både tekst- og TV-format er både fartsfylt og interessant, fordi man aldri helt vet hvordan intervjuene vil bli, hvilken sinnsstemning intervjuobjektet er i, eller om det vil dukke opp ting underveis i samtalen, som bør følges opp, sier journalisten som i høst har dukket opp hjemme hos en rekke Hamarkamerater i podkasten Hemmat. Inkludert hos Kjetil Rekdal i Ottestad få uker før det ble kjent at han skulle forlate Briskeby til fordel for Lerkendal.
– De fleste har en historie å fortelle, enten de er langrennsmosjonister eller eliteserie-spillere i fotball. Som journalist i HA er jeg heldig som har tre toppidrettsklubber og en drøss av individuelle toppidrettsutøvere innenfor dekningsområdet vårt. Likevel finnes ofte de beste sakene ute i bredden, sier Jacob Sundblom Nygaard.